şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

İstinye Üniversitesi DAS Yaşam Merkezi Felçli Hastalara Umut Olacak


1.4.2017 09:56:40


4 yılda şah damarı kaynaklı felç geçiren 500 kişiyi yaşama bağlıyan kalp ve damar Cerrahı Yusuf Kalko, çalışmalarına İstinye Ünversite Hastanesi’nde devam ediyor. Yıllardır hayalini kurduğu Damar Sağlığı ve Yaşam Merkezi’ni İstinye Üniversite Hastanesi bünyesinde hayata geçiren Kalko, tıp literatürünün altıncı saatten sonra müdahale edilemez dediği uygun şah damarı felçli hastaları yaşama döndürüyor.     

Çağımızın vebası damar hastalıkları her geçen gün daha tehlikeli boyutlara ulaşarak genç yaşlarda da görünmeye başlandı. Kalp krizi, şah damarı kaynaklı inmeler, bacak damarı tıkanıklığına bağlı kangrenler en sık gördüğümüz damar sorunları arasında yer alıyor. Tüm bunlarda erken tanı ve doğru müdahale ise hayat kurtarıyor. Başta inme cerrahisi olmak üzere çok sayıda damar hastalığını başarılı ameliyatlar ile uygun hastaları tedavi eden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko İstinye Üniversite Hastanesi çatısı altında yıllardır hayal ettiği bir merkez kurdu. Kısa adı DAS olan Damar Sağlığı ve Yaşam Merkezi hastanenin ikinci katında 5 farklı bölümde hizmet verecek.  İnme Cerrahisi, Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi, Doğumsal Damar Anomalileri, Diyabetik Ayak ve Varis Tedavileri olmak üzere beş ayrı bölümden oluşan merkez basın mensuplarına tanıtıldı.

Basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Yusuf Kalko “ Tıp Literatürü şah damarı tıkanıklığı nedeniyle felç geçirmiş hastalara 6. Saatten sonra müdahale yapılmasına izin vermez. Ancak uygun hastalarda 10 güne kadar başarı sağlıyor, inme geçirmiş hastaları yeniden yaşama bağlıyoruz. Kimi hastaları tamamen ayağa kaldırabildiğimiz gibi bazı hastaların sadece konuşma yetisini geri getiriyoruz. Ancak her halikarda hastanın hayatına pozitif bir katkı sağlıyoruz.” dedi   

 Konuşa Konuşa Şah Damarı Ameliyatı

Prof. Dr. Yusuf Kalko ameliyatlar sırasında hastalarıyla kurduğu diyaloglarla tanınan bir isim. Lokal anestezi altında yapılan inme cerrahisi ameliyatları sırasında hastanın bilincinin açık tutulduğunu ve şah damarı kaynaklı felç ile kaybedilen hissiyatın geri gelişini bu şekilde kontrol edebildiklerini belirten Kalko sözlerine şöyle devam etti: “Bu da özellikle ileri yaştaki hastalar için büyük önem teşkil ediyor. Çünkü bu hastalar sadece damar sorunları ile değil aynı zamanda şekerden, tansiyona, kalpten, akciğer sorunlarına kadar pek çok rahatsızlıkla da mücadele ediyor. Hastanın sadece boynunu uyuşturarak yaptığımız bu ameliyatta onlarla sohbet ediyoruz. Bu sohbet onları dinç tutuyor ve şuur kaybını önlüyor. Şuurda ufak da olsa bir bozulma olması durumunda hemen bir kanül yardımıyla beyne kan gönderip hastanın dinç kalmasını sağlıyoruz. Bu esnada damarın içini temizleyip hızlı bir şekilde kapatıyoruz. Operasyon 30 – 50 dakika arasında tamamlanmış oluyor”

Umudun Bittiği Yerden Yeniden Hayata Dönmek

İstinye Üniversitesi Damar Sağlığı ve Yaşam Merkezi’nin açılışı için orada olanlar arasında Prof. Dr. Yusuf Kalko’nun hayata bağladığı hastalarda vardı. 77 yaşındaki Hüseyin Ulubay’dı hastaneye kaldırıldığında şah damarı tıkanıklığı kaynaklı felç geçirmiş ve sol bacağı tutmuyordu. Ulubay, geçirdiği 30 dakikalık inme cerrahi operasyonun ardından Prof. Dr. Kalkon’nun ayağa kaldırdığı hastalardan sadece biri. 3 yıldır günlük ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayan Ulubay, “Ben her şey bitti zannettim. Yürüyemiyordum. Elimi kolumu kullanamıyordum. Değil hareket etmek yaşayacağımı bir tahmin etmiyordum. Sonra Yusuf Hoca ile tanıştım. Hoca benimle konuşa konuşa ameliyat yaptı ve hayatım değişti.

 40 yaşındaki Döndü Tekin ise inme cerrahisi ameliyatı geçirdiğinde 21 gündür şah damarı kaynaklı felç geçiriyordu. Tekin “ 21 gün sonra ameliyat oldum. Tek taraflı felç geçiriyor ve konuşamıyordum. Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum. Bir mucize gibi geliyor bana. Ameliyatın ardından konuşmaya ve yürümeye başladım. Kısacası tüm hayatımı yatağa bağlı geçirmeyi düşünürken bugün dimdik ayaktayım. Kısacası umudun bittiği yerde yeniden hayata döndüm” dedi.       

İstinye Üniversite Hastanesi DAS Yaşam Merkezi Hakkında:

İstinye Üniversite Hastanesi DAS Yaşam Merkezi; İnme Cerrahisi Birimi, Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi Birimi, Doğumsal Damar Anomalileri birimi, Diyabetik Ayak Birimi ve Varis Tedavileri birimi olmak üzere 5 birimden oluşuyor. 

İnme Cerrahisi İle Şah Damarı Felçlerinin Önlenmesi Hedefleniyor

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko tarafından geliştirilen ve 3 yılda yaklaşık 500 şah damarı felçli hastayı yeniden yaşama bağlamayı başaran ‘ İnme Cerrahisi Tekniği’ ileri tetkiklerde cerrahiye uygun bulunan hastalara tedavi imkanı sağlıyor. Türkiye’de ilk defa İstinye Üniversite Hastanesi’nde kurulan bu bölüm, uygun şah damarı felçli hastalara felç geçirdikten sonra bir hafta 10 gün içerisinde ameliyat olma imkanı sağlıyor. Lokal anestezi ve minimaz invaziv damar cerrahisi tekniği ile gerçekleşen ‘İnme cerrahisi’ operasyonu ileri yaş ve ilave kronik rahatsızlığı olan hastalara da uygulanabiliyor. Yöntemle aynı zamanda yüzde 100 tıkalı damarlara da müdahale şansı doğuyor.

Şah Damarı Ultrasonları Damar Muayenelerine Dahil Edilecek

Damar sistemi bir bütün bundan dolayı kalpte sorun varsa bacak ve boyun damarlarında sorun olma olasılığı yüksektir. Şah damarı ultrasonu özellikle şah damarı felçlerine karşı alınacak en önemli tedbirler arasında yer almaktadır. Ancak bu uygulama genelde kimsenin aklına gelmez ve atlanır. İstinye Üniversite Hastanesi DAS Yaşam Merkezi’nde bu uygulama rutin hale getirilerek şah damarı felçlerinde erken tanı ile felcin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Şah Damarı Tümörüne Lokal Müdahale

Şah damarı tümörleri ölümcül sonuçlar vermiyor ancak ses tellerini etkiliyor, nefes darlığına neden oluyor ya da ender durumda kısmi felce sebep oluyor. Tek tedavisi ameliyat olan bu tümörler Prof. Dr. Yusuf Kalko’nun geliştirdiği teknikle lokal anestezi ile alınmaya başlandı. Bu tarz tümörler genellikle iyi huylu olurlar ancak bulundukları bölge itibari ile mutlaka çıkarılmaları gerekir. Çünkü burası dile, ses tellerine, nefes borusuna yakın ve hassas bir bölgedir ayrıca şah damarının ve beyne giden toplardamarların bulunduğu bölgedir. Dolayısıyla buradaki tümörler için saatli bomba tabirini kullanabiliriz.

Kalp Krizi Ve Felçleri Önceden Haber Veren Yöntemle Erken Tanı İmkanı

Kalp krizine erken tanı sağlayan yöntemlerden Kardiyogonyometri ( KABİ Testi ) ile kalbi 3 boyutlu gören cihaz, hastayı yormadan ve radyasyona maruz bırakmadan bir kaç dakikada sonuç veriyor. Böylelikle kalp bölgesindeki tüm kasılmaları daha sağlıklı gözleme imkanı sağlıyor. Birkaç dakikada da hastaya kalp krizi riski var mı, daha önce geçirdiği fakat atladığı bir kriz durumu söz konusu mu gibi sorunların cevaplarının verilmesini sağlıyor. İstinye Üniversite DAS Yaşam Merkezi’nde uygulanan yöntem ayrıca gereksiz anjiyonun da önüne geçiyor. Damar risk haritasını ortaya çıkararak damar hastalıklarında erken tanı imkanı sağlayan bir diğer önemli test de ABI Testi ( AnchelBarkielİndesk ). Tüm damar haritası ile ilgili bilgi veren test felç, kangren ya da kalp krizi riski ile ilgili net bilgiler veriyor.

Diyabetik Ayak Ve Kangrende Büyük Başarı Sağlıyor

Minimal İnvaziv Cerrahi, lokal anestezi altında yapılan bir uygulama. Özellikle tansiyon, şeker, böbrek rahatsızlıkları, kronik bronşiti olan ve yüksek anestezi riski taşıyan ileri yaş hastalar için büyük avantaj sağlıyor. Ameliyat süresince hastanın bilinci açık tutuluyor bu da ameliyatın başarılı olup olmadığını canlı yayın gibi takip etme imkanı sağlıyor. Felçli hastaların yanı sıra diyabetik ayak, damar tıkanıklığı sonucu gelişen kangren ya da Buerger hastalığı gibi durumlarda başarılı sonuçlar veriyor. Teknik ileri yaş hastalar, eşitli kronik ve ilave rahatsızlığı olan hastalara da tedavi imkanı sağlıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko önderliğinde planlanan tedavilerde diyabetik ayak ve kangren vakalarında; kardiyolog, nörolog, endokrin uzmanı, plastik cerrahi uzmanı da tedavilere destek veriyor.  

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.