şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

İnfertilite (Kısırlık) Polikliniği

İnfertilite (Kısırlık) Polikliniği

Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan’ın bilimsel danışmanlığında kurulan  İnfertilite ( Kısırlık ) Polikliniği’nde, bir yıl düzenli ilişki olmasına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler değerlendirilmekte ve çiftin  gebeliğe ulaşmasına engel olabilecek faktörler araştırılmaktadır. Bu araştırmaların sonuçlarına göre tedaviler düzenlenmekte ve gebeliğin en sağlıklı yoldan elde edilmesi amaçlanmaktadır. Erkek spermi değerlendirilirken, dölleme problemlerinin araştırılması için çeşitli fonksiyon testleri ile kişiye özel olarak uygulanan  kan akımlarını da ölçen doppler ultrason tetkikleri ve hormon tahlilleri yapılmaktadır. Kadınlarda ise uygulanan özel ultrason tetkikleri, yumurtalık rezervlerinin saptanması, hormon testleri,  yumurtlama ve hormon bozukluklarının araştırılması, rahim filmi çekilmesi, bağışıklık testleri, genetik araştırmalar  gibi veriler değerlendirilmekte ve çiftlerde kısırlık sorununun neden kaynaklandığı tespit edilip, soruna yönelik tedaviler planlanmaktadır. Amacımız çocuk isteyen çiftleri hayallerini süsleyen bebeklerine en kısa sürede kavuşturmaktır.          

İnfertilite (Kısırlık) Polikliniği

Tanı ve Tedavi Hizmetleri

*Ovulasyon İndüksiyonu 

Ovülasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi), kullanılan ilaçlar ile normal olarak iş görmeyen yumurtalıkların uyarılmasını, yumurtlama sayısının arttırılmasını ve bu şekilde daha fazla yumurtlama ile gebe kalma şansının yükseltmesini amaçlayan yöntemlerdir. Hap ya da iğne formunda ilaçlar kullanılarak bu tedavi yapılabilir. 

*Aşılama (IUI) 

Erkek hücresi sperm ile kadın hücresi yumurtanın buluşma şansını artırmak için yapılan bir işlemdir. Bu işlemde erkekten alınan semen örneği laboratuvar ortamında yıkanır, hızlı hareket eden ve normal görünen spermler seçilir ve rahim içine verilir. Bu yöntemle normal görünen ve hızlı hareket eden ayıklanmış sperm hücreleri yumurtaya en yakın yere bırakılır. Aşılamanın başarısı %10–15 civarındadır. Açıklanamayan infertilitede, sperme ait hafif derecedeki bozukluklarda, rahim ağzında sperm öldüren salgı varlığında uygulanabilir. 

*Sperm Detoksu 

En az 3 ay boyunca kullanılan antioksidanlar ve bağırsaktaki kötü organizmaları dengeleyen probiyotikler gibi ilaç veya destekleyici uygulamalar ile sperm sayı, hareket ve yapısında bozuklukların fark edilir derecede iyileşmesinin sağlanmasıdır. Tek başına sperm detoksu ile eşlerinde problem olmayan çiftlerinde gebelik elde edebilmeleri mümkün olabilir. 

*Doğurganlık Katsayı Tespiti

Çiftlerin, kadın ve erkeğe ait detaylı değerlendirilmesine yarayacak kişisel hikayelerinin alınması, problemli olması muhtemel alanların sorgulanıp sorunların belirlenmesi, gerekli hormon testlerinin yapılması, detaylı ultrason incelemelerinin yapılması, gerekirse fallop tüplerinin değerlendirilmesi (rahim filmi ile) , sperm fonksiyon testlerinin yapılması, yumurtalık rezervlerinin çeşitli metodlarla değerlendirilmesi ile çifte özel doğurganlık tespiti yapılmaktadır. Ayrıca yaş, kısırlık süresi, problemlerin şiddeti, önceki tedaviler, obezite, sigara başta olmak üzere kötü alışkanlıklar, stres seviyesi, sosyal psikolojik ekonomik faktörler  değerlendirilerek gebelik planlamaları yapılmaktadır.

*Histeroskopi/Laparoskopi 

Histeroskopi, rahim içerisinin ışıklı kamera ile görülmesi işlemidir. Rahim içerisinde varsa  polip, myom gibi anormal yapıların alınmasına ve varsa rahim içi septum (perde), yapışıklıkların açılmasına imkan sağlayan bu endoskopik ameliyat türü kliniğimizde yapılmaktadır 

Laparoskopi, genel anestezi altında karın ön duvarından ortama 3 adet 0,5-1 cm deliklerden batın içerisine girilerek ve özelleşmiş aletler kullanılarak yapılan bir endoskopik ameliyat türüdür. Bu yöntem ile yumurtalıklardan kist alınması, tıkanık tüplerin açılması, rahimden myom alınması ve çikolata kisti odaklarının tedavisi gibi infetilite tedavisinde yeri olan pek çok uygulama hayata geçirilebilmektedir.


*Polikistik Over Sendromlu (pcos) Hastaların Yumurtlama Problemlerinin Tanı ve Tedavisi

Pcos hastada, yumurtlama tembelliği olduğundan, yumurtlamayı sağlayacak haplar veya iğneler kullanılır. Yüzde 90’a kadar yumurtlama sağlanabilir ancak bu kişilerde düşük riski vardır. Bunun için de önleyici tedaviler uygulanmaktadır. İlaca rağmen yumurtlamanın olmadığı durumlarda ve/veya gebe kalınamıyorsa, alternatif olarak laparoskopi öne çıkmaktadır. Laparoskopi ile yumurtalıkların içindeki gelişmemiş yumurtaların içi dışarı çıkarılmak için yakılır ve yüzde 70 oranında kendi kendine yumurtlayabilen kişi, eğer çocuk yolları açık ve eşi de sağlıklı ise gebe kalabilmektedir.  

*Endometriozis/Endometrioma (çikolata kisti), Yumurtalık Kisti Tanı ve Tedavisi  

Kadınlarda en yaygın olarak görülen jinekolojik hastalıklardan bir diğeri de çikolata kistidir. Çikolata kistleri endometriozis denilen hastalığın en ileri, şiddetli halidir. Kadınların rahim içi zarını döşeyen hücreler, kanama yapan bezlerdir ve her zaman vajinadan atılır, ama bir kısmı çocuk yollarından geçerek karın boşluğuna gelir. Karın boşluk zarına yapışan bu hücreler karın iç zarında, rahim arkasında, bağırsaklar üzerinde fonksiyon görür. Bu hastalığa endometriozis denir. 

Çikolata kisti olan ve çocuk isteyen hastaların tedavisi beraberinde, “o noktadaki kisti almalı mıyız yoksa almamalıyız, kisti alırsak yapışıklık artar mı, yumurta rezervleri azalır mı” gibi sorular da getirir. Bir doktor olarak eğer gerekmiyorsa, mümkün olduğunca ameliyattan kaçınırız. Ama ameliyat yapılacaksa da büyük bir tecrübe sahibi olunup, en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Endoskopik ameliyat sırasında yumurta rezervi çok az azaltılarak ve yapışıklıklar açılarak kist çıkartılırsa, bu kişilerin kendi kendilerine gebe kalma şansları da artar. Endometrioz hastası olan kişi ameliyattan sonra yaşı ve durumuna bağlı olarak 6 ile 12 ay arasında kendi kendine gebe kalabilir. 

*Miyomların tanı ve tedavisi

Miyomlar iyi huylu tümörler olup kadınların %20 ila 25’inde daha sık görülmektedir. Ancak yaş ilerledikçe, myom sıklığında da doğal olarak bir artış görülmeye başlanacaktır. 45 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40’ında myomun olduğundan bahsetmek mümkündür. Kas tabakası içerisinde yer alan düz kas hücrelerinin anormal büyümesi sonucunda myom ortaya çıkmaktadır. Rahimde bulunduğu bölgeye göre kısırlığa neden olabilecek tümörlerdir. Şu anki çağdaş tekniklerle, hele mikro cerrahi prensipleri dediğimiz; ufak kesi, devamlı yıkama, çok ince dikişler ve kanamanın durdurulması için yüksek uygulama teknikleri beraber kullanırsa miyom  ameliyatı sonrasında yapışıklık olmaz veya çok az olur ve rahim alınmadan myomsuz olarak hayata devam edilir. Doğal yollardan çocuk sahibi olunabilir.

* Fallop tüpleri ve rahim anomalillerinin tanı ve tedavisi

Rahim içinde septum (perde), arcuat uterus’un (kalp şekli rahim) operasyon ile düzeltilmesi, yine rahim içi yapışıklık, polip, myomların operasyon ile tedavi edilmesi gebelik başarısını oldukça yükseltmektedir. Tüplerde olan yapışıklıkların laparoskopi ile açılması, gebeliğe engel tüplerde sıvı birikmesi (hidrosalpeks) durumunda tüpler ile rahim arasındaki iletimin operasyon ile kesilmesi gibi operasyonlar gebelik başarısı arttırmaktadır.

* Kısırlığa yol açabilecek hormon bozukluklarının, bağışıklık sistemi dengesizlikleri tanı ve tedavisi

* Cinsel fonksiyon bozukları ve vajinismus tanı ve tedavisi

* Tüp bebek tedavisi için değerlendirme ve planlama çalışmalarının yapılması

KAPAT

Kullanım Koşulları