şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Gebelik şekeri ve riskleri

Gebelikten önce şeker hastalığı olmayan fakat gebelikte kan şekerinin yüksek seyrettiği duruma gebelik şekeri(gestasyonel diyabet) denir. Bu hastalara 24-28. haftalarda yapılan şeker yükleme testiyle tanı konur. Gebe kalmadan önce şeker hastalığı olan gruba ise şeker yükleme testi yapılmaz ve bu hastalar direk şeker takibine alınır. İkiz gebeliklerde, 35 yaş üzeri gebeliklerde polihidramnioslu vakalarda obez gebelerde gestasyonel diyabet görülme ihtimali daha fazladır. Gebelikte kan şekerinin yüksek seyretmesi anne içinde bebek içinde bazı riskleri beraberinde getirir. Anne için doğum sonrası iyileşme sürecinin gecikmesine sebep olur. Aşırı kilo artışına sebebiyet verir. Bebeklerin kilolu doğmasına, erken doğöasına, akciğer gelişiminin gecikmesine ve bazı yapısal anomalilerin gelişmesine sebebiyet verir. Anne karnında ani bebek ölümleri oluşabilir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının hipertansiyon riskini arttırır.

Beslenme düzeni nasıl olmalıdır?
Gebelik şekeri tanısı almış hastalar ilk önce diyetisyene yönlendirilmelidir. Diyetisyen gözetimindeyken kan şekeri takipleri hasta tarafından evde yapılabilir. Uygun bir diyet programıyla hastaların %80’nin kan şekeri seviyeleri normal değerlerde tutulabilir. Diyet ve egzersize rağmen kan şekeri seviyeleri yüksek seyreden gebelere Dahiliye veya Endokrinoloji Klinikleri ile beraber insülin tedavisi verilerek kan şekerleri normal seviyelerde tutulabilir. Son zamanlarda çıkan bazı oral anti diyabetik ilaçlar da kullanılabilir. 1 saatlik tokluk kan şekerinin 140’ın altında olması açlık kan şekerinin ise 100’ün altında olması hedeflenen değerlerdir. Bu hastaların beslenme şekilleri de mutlaka ara öğünler olmalıdır. Hastaya özgü diyet en uygun yaklaşım iken diyetisyene gitmeyen hastalar için genel olarak şu tavsiyelerde bulunulur: Basit şekeri tamamen kesilmelidir, tüm karbonhidratları azaltılmalıdır ve ara öğünler atlanmamalıdır.

Diyabet doğumun şeklini ve sürecini etkiler mi?
Diyabetik gebelerde doğum şekli normal gebelerden farklı değildir. İri bebek ve omuz takılması ihtimali daha fazla olduğu için normal gebelere göre sezaryen oranları biraz daha fazladır. Önceden de bahsettiğim gibi bu gebelerde erken doğum ihtimali daha fazladır. Erken doğum durumunda bebeğin akciğerlerinin geliştirmek için kullandığımız ilaç aynı zamanda gebenin kan şekerini de arttırdığından dolayı bu ilaç verilirken kan şekeri takibi daha sık yapılmalıdır. Doğum sonrası bebeklerde kan şekeri düşebileceğinden ötürü pediatri kliniği tarafından bu bebeklerin daha dikkatli izlenmesi gerekmektedir. Bu bebeklerde görülebilecek diğer hastalıklar şunlardır: kanda kalsiyum seviyesinin düşmesi, sarılık, TGA VSD kardiyomyopati gibi kalp anomalileri, böbrek anomalileri, sindirim sistemi anomalileri ve sinir sistemi anomalileri.    
Bu hastaların %75’nde gebelik sonrası şeker hastalığı görülmez. %25’nde ise kalıcı şeker hastalığı olabilir; bu yüzden hastalar doğum sonrası dahiliye veya endokrinoloji uzmanları tarafından takip edilmelidirler. Bu hastalar bir sonraki gebelik planlamalarında gebelik öncesi danışmanlık almalıdırlar. 

Yrd. Doç. Dr. Bülent Tekin
Kadın Hastalıkları ve Doğum

 

KAPAT

Kullanım Koşulları