şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Ameliyatsız burun estetiği ne kadar etkili?

Ameliyatsız Burun Estetiği, burun deri,  kemik ve kıkırdakları na herhangi bir kesi yapmadan,  lokal anestezi altında basit ve kolayca uygulanabilen, çeşitli hazır dolgu materyallerin enjeksiyonu ile burun ucu kaldırma ve burun kökünü düzleştirerek yapılan burun restorasyon işlemidir. İlk başlarda bende bu işleme önyargılı olsam da,  sonraları yapmaya başlayınca uygulanabilirliğinin çok yüksek olduğunu gördüm. Bazen küçük bir dokunuş ile harikalar yaratılabilir.

 

Tabi doğru hasta seçimi çok önemli!  Burun problemi olan kişilerin çoğunu, bu işlem ile memnun etmek imkânsız.  Eğer kişi ben “ameliyat olmak veya uyumak kesin istemiyorum” derse böyle bir seçenek sunulabilir. Bilgisayar ortamda sonucun nasıl olacağı gösterilip bu işlem yapılabilir. Burun eğrili çok fazla, kemer yüksekliği belirgin olan kişilerde başarı şansı oldukça düşük.

 

Özellikle “revizyon (sekonder)  rinoplasti” dediğimiz burun ameliyatları sonrası oluşan problemleri çözmede bu yöntem oldukça başarılı. Yapılan bir çalışmada bu işlemin yaygınlaşması ile sekonder burun ameliyatları sayısının oldukça azaldığı gösterilmiş. Her işlemde olduğu gibi deneyim yine önemli. Ortalama kalıcılığı 1 yıl olan, güvenlik sınır geniş, hyaluronik asit içeren dolguları tercih etmekteyiz. Kalıcı olan dolgularda problem çıkma olasılığı çok yüksektir, bu yüzden önermiyoruz. Eğer hasta yapılan işten memnun kalmaz ise hyaluronik asit içeren dolguları basit bir şekilde tekrar eritme şansımız da var, bu da diğer bir avantajı. Kalıcı dolgularda bu seçenek yok. Bir diğer konu dolgu yaparken yanlışlıkla damar içine enjeksiyon riski bulunmaktadır. Burun anatomisi ve estetiğine hakim deneyimli bir plastik cerrahi uzmanının yapması çok önemli!! Yoksa istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

 

Artık gelişen teknoloji ve deneyim ile daha ağrısız, morluk olmayan, daha kolay, bazen aynı gün evine gönderebildiğimiz estetik burun ameliyatları yapabiliyoruz. Etkili ve güzel bir sonuç için ameliyat altın standart ama bazen dolguda yeteri kadar işe yarayabilir. Ameliyat stresi yok, hastanede yatış yok, şişlik yok, sonrasında hayatınıza kaldığınız yerden devam. 

 

Sonuç olarak “ameliyatsız burun estetiği” bir yalan değil. Doğru kişiye, doğru hekim tarafından, doğru seviyeye yapılan, doğru dolgular ile kısa bir sürede mucizeler yaratılabilir.

 

Harun Çöloğlu

İstinye Üniversite Hastanesi
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Harun.Cologlu@isu.edu.tr

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.