şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Varislere buhar tedavisi

Varisler genç yaştan itibaren hem kadınları hem de erkekleri tehdit ediyor. Önemsiz gibi görünen bu damar hastalığı zamanında önlem alınmazsa ciddi sonuçlar doğuruyor. Avrupa’da geliştirilen ve tüm varis sorunlarını ortadan kaldıran Buhar Tedavisi tekniği İstanbul’da da uygulanmaya başlandı. Yirmi dakikalık bir operasyonla ağrısız ve sızısız gerçekleşen tedavi yöntemi, herkese uygulanabiliyor üstelik kişi sosyal yaşantısına hemen dönüyor. Buhar Tedavisi’ne yönelik tüm bilinmesi gerekenleri Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko anlatıyor.

 

Varis Nasıl bir rahatsızlıktır?

Varis bir damar hastalığı olup, kanı akciğer ve kalbe taşıyan toplardamarların ilerletici bir şekilde genişlemesidir. Genç yaşlarda görülmeye başlayan varis sorunları 20 – 35 yaş arası yaş grubunda yüzde 30, 55 – 65 arası yaş grubunda ise yüzde 50 oranlarında görülür. Kadınların yanı sıra erkeklerin de yaşadığı bir sorundur. Hastaların büyük bir kısmı varisi önemsemezler ancak ilerleyen yıllarla birlikte kendini gösteren şiddetli ağrılar sonucu hekime başvurular. Varis ve Venöz Yetersizlik hastalığının tedavisinin gecikmesi durumunda ise hastalığın yan etkileri görülebilir. Bunlar ayak ve bacaklarda akıntılı ve geçmeyen yaralar, thromboflebitis adında damar içi iltihabı olup en ciddi ve hayati tehlikeye neden olabilecek sonucu ise venözthrombozlar sonucu akciğere pıhtı gitmesidir.

Varis ve Venöz Yetersizliğin teşhisi damar sistemi muayenesi sonrasında yapılan Doppler ultrason ve gerektiğinde venografi adı verilen radyolojik tetkikler ile konur. Yapılan tetkikler sonucunda hastalığın ilerleme derecesine göre Venöz basıncını düşüren ilaçlar, varis çorabı, skleroterapy (iğne tedavisi) ve gerektiğinde varis ameliyatının uygulanması ile bu hastalığın tedavisi mümkündür. Bu tedaviler için en konforlu yöntemlerden biri Buhar Tedavisi’ dir.

 

Varis tipleri nelerdir?

Venöz Yetersizlik: Bacak damarlarında meydana gelen genişleme sonucu, damarların ciltte kıvrımlı bir şekilde kabarıklaşmasıdır. Bunun nedeni ise bacaklardaki yüzeysel toplardamarlarda kanın kalbe doğru değil de ayağa doğru gitmesi sonucu damarlarda oluşan genişlemedir.

Venöz yetersizliğin daha derini ve tehlikelisi ise İç varis olarak bildiğimiz ayak bileği çevresindeki ciltte kalınlaşma ve renk koyulaşması ile birlikte yaraların görülmesidir. Zamanla damar içi iltihaplara da dönüşebilen iç varisler önlem alınmazsa ölme kadar götürebiliyor. İç varisler bacağın iç kısmında kemiğe yakın ana toplardamarlarda kanın geriye bacağa doğru kaçması sonucu oluşur.

Kılcal Damar Varisleri: Estetik olarak kadınları son derece rahatsız eden bir varis türüdür. Cilt üzerinde ince kırmızı veya mor tonlarındaki toplardamar genişlemeleridir.

 

Kimlerde Görülür?
Varisler uzun saatler ayakta kalmak zorunda olan bireyler başta olmak üzere genetik faktörlerle de kendini gösterir. Anne, baba ve diğer birinci derecede akrabalarında varis hastalığı olan kişilerin özellikle dikkat etmesi önemli kriterler bulunmaktadır. Bu kişiler uzun süre ayakta kalmayı gerektirecek ya da sabit olarak oturarak yaptıkları masa başı bir işle uğraşıyorlarsa, sürekli kilo alıyor, sigara kullanıyorsa risk faktörü taşımaktadırlar. Öte yandan kadınlarda hamilelik ve doğum gibi nedenler de varis oluşumunu tetikleyen faktörlerdir. Ayrıca kadınların vazgeçilmezi yüksek topuklu ayakkabılar ve dar kıyafetler de varis nedeni.

 

Varisin belirtileri nelerdir?

Bacaklardaki kılcal damarlar belirginleşmeye başlamışsa,

Kıvrımlı bir şekilde damarlar kabarıklaşmaya başlamışsa,

Kaşıntı, ağrı, yanma ve kramplar oluşmaya başlamışsa,

Bacaklarda özellikle efor sonrası istirahat halindeyken ağrı, ağırlık hissi ve yorgunluk hissediliyorsa,

Ayak bileğinde mor lekeler ve şişlik oluşuyorsa,

Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk hissi oluşuyorsa,

Küçük çarpma veya yaralanmalar sonrası cilt altında iyileşmesi zaman alan kanamalar oluşuyorsa,

Varis sorunu yaşıyorsunuz demektir.

 

Buhar Tedavisi Nedir?

Su Buharı Metoduonkoloji hastalarında kanser hastalarında geliştirilmiş daha sonra varislerde de denenmiş ve yapılan çalışmalarda oldukça yüz güldürücü sonuçlar almış bir tedavi yöntemidir. Birkaç yıldır Avrupa’da ve Dünyada kullanılan yöntem başarılı sonuçlar vermiştir.

 

Tedavinin Uygulama Şekli Nedir?

Vücudumuzdaki çok küçük örümcek ağımsı varislerden tutun da kocaman balon ve yılan şeklindeki varislere kadar tüm varis tiplerinde kullanılır.Yapılan işlem lazerler benzerlik göstermektedir. Ancak bu yöntemde farklı olarak su buharının enerjisinden faydalanılmaktadır.

Varisli bölgedeki damarın içerisine diz üstünden ultrasonla girilerek bir iğne vasıtası ile içerisinden bir tel gönderilip, o telin etrafından da kateter gönderiliyor. Kasık bölgesine 2 santim kala damar 120 santigrat derecelik su buharı püskürtülerek yakılıyor. Bu işlem damarın içerisindeki kanı ve diğer sıvıları buharlaştırıyor ve damarı kapatıyor. Müdahalede cerrahi kesi uygulanmıyor.

Operasyon isteğe göre genel ya da lokal anestezi altında yapılıyor.

 

Buhar Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Herkese uygulanabilen bir tedavi şeklidir. Venöz yetersizliğinin yanı sıra estetik olarak kadınları rahatsız eden kılcal damar varislerinde de uygulanmaktadır. Ayrıca doğuştan gelen damar anomalileri için de bundan sonra uygulayabileceğimiz yeni bir yöntem şeklidir. Buhar tedavisi ayrıca ileri yaş hastalara da uygulanmaktadır.

 

Yan Etkileri Var Mıdır?

Yan etkileri hiç yok denecek az olan bir yöntem. En önemlisi ameliyat esnasında ve sonrasında hiç ağrı vermiyor. Ameliyat sonrası şişlik, kızarıklık morarma gibi belirtiler oluşmuyor. Ameliyattan 2 saat sonra yürüyerek kişi sosyal yaşamına geri dönebiliyor.

 

İşlem Ne Kadar Sürüyor?

İşlem 20 – 25 dakikada tamamlanıyor. Kişi yaklaşık 2 saat kadar hastanede tutuluyor daha sonra taburcu oluyor. Hiç ameliyat geçirmemiş gibi hemen sosyal yaşamına geri dönüyor.

 

Avantajları Nelerdir?

Minimal İnvaziv Damar Cerrahisinin avantajlarını bu teknikte de görüyoruz. Steril sıcak su buharını çok minik kateter yardımı ile damarın içine püskürterek sorunlu bölgeleri yakıyoruz. Damarın içinde homojen olarak dağılan buhar bütün damar çeperine aynı ölçüde etki ediyor. Damar dışındaki dokuların zarar görmesini de engelleyen bu yöntemle derinin hemen altındaki damarları da tedavi etmek mümkün hale geliyor. Kateterin çok ufak olmasının en büyük avantajı ise ameliyattan hemen sonra dahi uygulama yapılan bölgede hiç iz bırakmamasıdır.

 

Buhar Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Hastaların uygulamadan sonra yaklaşık 1 ay süre ile varis çorabı kullanmaları gerekiyor. Varislerin tekrarlamasından kaçınmak için de öncelikli olarak hareketli yaşamı tercih etmek, bol su tüketmek, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak, güneşten korunmak, topuklu ya da dümdüz ayakkabıların yerine hafif topuklu ayakkabıları tercih etmek, düzenli olarak bacaklara soğuk su ile masaj yapmak ve uyurken bacakların yaklaşık 10 cm. yukarıda olmasına dikkat etmek gerekir.”

 

Varisten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Kadınların en büyük tutkusu şüphesiz topuklu ayakkabılar. Ancak bunlar maalesef uzun süre kullanılması durumda varislere davetiye çıkarıyor. Bunun için de yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmek ya da kullanımını azaltmak gerekir.

Topuklu ayakkabılar kadar düztaban sandalet ve babetler de varis oluşumuna neden oluyor. En ideal ayakkabı hafif topuklu rahat modellerdir.

Topuklu ayakkabılardan sonra kadın bir diğer tutkusu dar kıyafetler de maalesef varislere neden oluyor. Bunların yerine daha rahat kıyafetler tercih etmeye dikkat etmek gerekir. Ayrıca sıkı kemerler beli ine gösterdiği için çok tercih edilir. Ancak kan akımını zorlaştırdığı için varislere neden olur.

Hareketli yaşamı benimseyin. Özellikle yüzme varis oluşumunu engelleyen en büyük nedendir. Ayrıca plates, tempolu yürüyüş ve koşu da varis oluşumunu engeller ancak bacağı zorlayan ağırlık kaldırma hareketlerinden uzak durmak gerekir.

Her duştan sonra bacaklarınıza soğuk su ile masaj yapın.

Fazla kiloları vermeye çalışarak kilonuzu dengede tutun.

Sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarın.

İstirahat esnasında ya da uykuda bacaklarınızı bir destek vasıtası ile 10 santim kadar yukarıda tutmak da varis oluşumunu engeller.

Doğru beslenme şeklini benimseyerek Akdeniz mutfağını alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Ofis ortamında çalışanlar ve masa başı iş yapanlar uzun saatler oturmak zorunda kalırlar. Onlara tavsiyemiz 1 saat arayla kalkıp hareket etmeleri. Bunu yapamıyorlarsa oturdukları yerden ayaklarını V şeklinde sırayla baş parmakları daha sonra topukları birleştirerek sık sık hareket ettirmeleridir.

 

Prof. Dr. Yusuf Kalko      

İsitnye Üniversite Hastanesi
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
Periferik Damar Cerrahisi Sorumlu Hekimi

 

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.