şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Bebeklerde grip ve soğuk algınlığı

Bebeklerin grip ve soğuk algınlığına yakalandığının belirtileri nelerdir?
Kış mevsiminin başlangıcıyla birlikte bebek ve küçük çocuklar arasında solunum yolu enfeksyonlarının görülme sıklığı artmaktadır. Önceklikle Grip ve soğuk algınlığının birbirinden farklı hastalıklar olduğunun altını çizmek isterim. Soğuk algınlığı (Nezle) çeşitli solunum yolu virüsleri, özelliklede Rinovirüslerin sebep olduğu hafif bir üst solunum yolu hastalığı iken grip ise İnfluenza virüslerin sebep olduğu  sıklıkla yüksek ateş ve genel durum bozukluğunun eşlik ettiği daha ağır bir hastalık tablosudur. Soğuk algınlığı bebek ve küçük çocuklarda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, boğazda yanma ve batma hissine bağlı beslenmede isteksizlik ile kendini gösterir. Soğuk algınlığında bazen çok yüksek olmayan ateş tabloya eşlik edebilir, genellikle bir kaç gün içerisinde kendini sınırlayan hafif bir hastalıktır. Grip ise ani başlangıçlı yüksek ateş, genel durum bozukluğu, beslenememeyle birlikte burun tıkanıklığı, akıntısı ve öksürük gibi solunum sistemi bulgularıyla başlar ve şiddetlenir, bazı hastalarda gözlerde kızarıklık, kusma ve ishal tabloya eşlik edebilir, semptomlar 7-10 güne kadar uzayabilir. Grip ağır seyredebilen, ölümcül komplikasyonların eşlik edebildiği bir hastalıktır
 

Bebeklerde Grip vücudun hangi bölümlerini etkiler ?
Bebek ve Küçük çocuklarda Grip Ateşle birlikte, burun tıkanıklığı ve akıntısı, öksürük gibi üst solunum yollarını etkiler. Hastalığın şiddetinin artması veya ikincil gelişen bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle alt solunum yollarında bronşit, bronşiolit, pnömoni gelişebir, hızlı nefes alma, solunum zorluğu ve şiddetli öksürük ile kendini gösterir. Astımlı hastalarda bronşial hiperreaktiviteye bağlı bronş daralmasına sebep olarak astım atağını tetikleyebilir. Bunun yanında, orta kulak iltihabı, kas hücrelerinin tutulduğu miyozite bağlı yaygın kas ağrıları görülebilir. Grip hastalığı yüksek ateşle karakterize olduğu için küçük çocuklarda febril konvülzyon ile komplike olabilir. Bazı hastalarda gastrointestinal sistem tutulumuna bağlı kusma ve ishal tablosu görülebilmektedir. Bunun dışında virüs nadiren de olsa tüm organ ve sistemleri etkileyebilir.

 

Bebeklerde görülen hırıltının sebepleri nelerdir ?
Bebek ve küçük çocuklarda, grip ve soğuk algınlığında gelişen burun tıkanıklığı ve burundaki akıntıya bağlı hırıltılı solunum görülebilir. Özellikle bebekler ağız açık nefes alamadıkları, burundan solunuma zorunlu oldukları için burun tıkanıklığından oldukça fazla etkilenirler, bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun açıklığının sağlanması gerekir, aksi taktirde yoğun hurıltılı bir solunum şekli ve solunum zorluğu görülebilir. Bunun dışında alt solunum yollarında bronşial daralmaya bağlı nefes verme sırasında duyulan daha ince, bir düdükten çıkan sese benzer  weezing/hışıltı olarak adlandırılan bir ses duyulabilir ve acil tedavi edilmesi gereken bir durumu gösterir, bu ses astımlı hastalarda, astım krizi için tipik olmakla birlikte, vbebek ve küçük çocukların bronşiolit olarak adlandırılan hastalıkta da karşımıza çıkar. İlaveten üst solunum yollarında epiglottit, krupt gibi bazı ciddi hastalıklarda da hırıltılı solunum görülebir. Tüm bu hırıltılı solunum sebeplerinin ayırt edilmesi için bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Altı aydan küçük bebeklerde gribe yakalanıldığında yapılması gerekenler nelerdir ?
Bebek ve küçük çocularda Grip hastalığı için yapılması gerekenler aslında bulaşmayı engellmek için hastalık bulaşmadan önce başlamadır. 6 aydan küçük çocuklarda grip aşısı yapılamadığı için, enfeksiyonu eve getirebilecek, anne baba, kardeş gibi bireylerin aşılanması önerilir. Aile bireylerinden birisi hastalandığında  ellerin bol su ve sabunla yıkanması hastalığın aile içinde yayılmasını engelleyecektir, hasta kişinin maske takması, bebeği öpmemesi hastalığın bebeğe geçişini engellemek için dikkkat edilmesi gereken noktalardır. Eğer önlemlere rağmen bebekte hastalık belirtileri başladıysa burundaki sekresyonların yumuştılması ve temizlenmesi bebeği rahatlatacaktır, bebeğin anne sütü ile beslenmesinin devam ettirilmesi bebeğin bağışıklık sistemini destekleyecektir.

 

Anne sütü ile Grip ve soğuk algınlığını atlatmak mümkün mü?
Anne sütü içerdiği bağışıklık elemanlarından, Immünglobulinler, canlı hücreler ve bir çok aktif moleküller sayesinde bağışıklık sistemini destekleyen varoluşun bir “mucize” gıdasıdır. Bu sebeplerle hastalık durumunda anne sütü ile beslenmenin devamı sağlanmalıdır. Özellikle soğuk algınlığında anne sütü ile beslenmenin devamı ve semptomatik tedavi  tek başına yeterli olmaktadır.

 

Anne sütü ile beslenen bebeklik döneminde annenin Grip olması bebeği etkiler mi?
Eğer anne Grip veya soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyon geçiriyorsa bebeğe bulaşmasını engellemek için el yıkama ve maske gibi koruyucu önlemler alarak bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Viral solunum yolu enfeksiyonların hem toplumda hemde aile içinde bireylere bulaşmasını engelleyecek en etkin yol el yıkamanın sıklaştırılmasıyla bulaştırıcı sekresyonların ortama yayılmasının engellenmesi olacaktır, bu noktalara dikkat ederek anne bebeğini emzirmeye mutlaka devam etmelidir.

 

Soğuk algınlığı veya gribe yakalanan bebekler nasıl giydirilmelidir ?
Viral solunum yolu enfeksiyonları, toplumda “üşütme” olarak adlandırılmakta, bebeği veya küçük çocuğu sıcak tutma anlamında abartılı davranışlara sebep olabilmektedir. Çocuk doktorları ise aşırı sıcak bir oda ısısı veya çok kalın giydirmeyi önermemektedir. Oda ısısından başlayacak olursak 22-24 C ideal bir oda ısısıdır, aşırı sıcak bir odada nem miktarı azalacak ve kuruyan hava bebeğin solunum yolları kurutarak burun tıkanıklığı gibi semptomların şiddetini arttıracaktır, ideal bir oda sıcaklığı ile birlikte odanın nemlendirilmesi, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren bebeğin bakımında fayda sağlayacaktır. Bebeğin giydirilmesi konusunda annelere tavsiyemiz kendi giydiğinden bir kat fazlasını bebeğine giydirmesi ve bebeğini uyuturken de çok kalın olmayan bir battaniye ile üzerini örtmesidir. Özellikle ateşli çocuklarda kalın giydirme ve örtme, ateşin kontrolsüz bir bicimde yükselmesine sebep olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

 

Bebekler için grip aşısını öneriyormusunuz? Kaç aydan sonra grip aşısı yaptırılabilir?
Çocukluk yaş grubunda grip aşısı için astım hastaları, prematüre doğuma bağlı gelişen Kronik akciğer hastalığı, kreşe gitme, kalabalık yaşam şartlarının varlığı gibi risk grubu olarak tanımlanan hastalarda  mevsimsel grip aşısı yıllık olarak yaptırılması önerilmektedir. Bununla birlikte risk grubu olmasa da 6 aydan büyük çocuklarda mevsimsel grip aşısı yapılabilmektedir. Mevsimsel grip aşısı 6. aydan sonra ilk kez yapılacaksa 1 ay arayla 2 doz yapılması önerilmektedir, aşı dozları için doktor tavsiyesi alınmalıdır, daha önce aşılama yapıldı ise tek doz uygulanması yeterlidir ve grip sezonu başlamadan Eylül ayında aşılamanın  yapılması önerilmektedir. 

 

Grip olan bebeklerin tedavi sürecinden bahseder misiniz?
Influenza virüslerin sebep olduğu grip hastalığında genelde tabloya eşlik eden yüksek ateş ve genel durum bozukluğu nedeniyle hastaneye başvuran hastalarda tanının doğrulanması için “influenza A/B hızlı test” gibi kısa sürede sonuç veren testlerle hastalık doğrulanabilir, eğer semptomların başlangıçından 48 saatten daha az süre geçtiyse oseltemavir olarak adlandırılan antiviral tedavi başlanabilir, antiviral tedavinin süresi 5 gündür. Bebek ve küçük çocuklarda yüksek ateş ve beslenme bozukluğu şiddetli olduğunda hastanede yatarak tedavi gerekebilmektedir. Grip hastalığında özellikle ikincil gelişen bakteriyel enfeksiyonlara bağlı komplikasyonlar konusunda yakın takip edilmesi gerekmektedir. Bebek ve küçük çocuklarda grip tedavisi antiviral tedavi dışında tamamen destek tedavisinden oluşmaktadır, özellikle anne sütü ile beslenmenin devam ettirilmesi büyük önem taşımaktadır

 

Konuyla ilgili sizin eklemek istedikleriniz nelerdir?
Grip ve soğuk algınlığı gibi viral üst solunum yolu hastalıklarında gereksiz kullanılan antibiyotik tedavisi hem tıbbi hem ekonomik sosyal olumsuz sonuçlara neden olmaktadır, gereksiz yere kullanılan antibiyotikler faydalı mikroplarıda ortadan kaldırarak bir sonraki enfeksiyona davetiye çıkartmaktadır. Özellikle soğuk alğınlığında tedavi tamamen semptomatik olup, bebek veya küçük çocuklarda tıkalı burnun serum fizyolojikle ve puar benzeri burun pompalarıyla açılması hastayı rahatlatacaktır. Bir diğer nokta soğuk alğınlığı ilaçlarının süt çocuklarında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerektiğidir, bu ilaçlar küçük çocuklarda ciddi yan etkilere neden olabilecek ilaçlardır. Mevsimsel grip hastalığında ise tanı doktor tarafından doğrulandıktan sonra endikasyon dahilinda spesifik antiviral tedavisi başlanabilir. Grip ve Soğuk algınlığından korunmada el hijneni en önemli noktadır, salgın dönemlerinde kalabalık ve kapalı alanlar virüslerin yayılmasını hızlandırmaktadır. Mevsimsel gripte esas korunma aşı ile olmaktadır, risk gruplarının aşılanması özellikle kreş çocuklarında bağışıklığın sağlanması için önemlidir.

 

Uzm. Dr. Burçin İşcan
İstinye Üniversite Hastanesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları / Neonatoloji

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.