şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

KATARAKT İLE BOZULAN UZAK VE YAKIN GÖRÜŞE ÇÖZÜM MULTİFOKAL GÖZ İÇİ MERCEKLERİ

Katarakt genellikle ileri yaşlarda ortaya çıksa da bebeklikte dahi görülebilir. Şeker Hastalığı,  göz içi iltihaplar, göze gelen darbeler de katarakta sebep olabilir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

 

Merceğin saydamlığı azaldıkça kişide görme şikayetleri artar. Renklerin soluk görülmesi, gözlük numarasının aniden değişmesi kataraktın en bilinen belirtileridir. Parlak ışıkların etrafında halo veya kamaşma, çift görme, derinlik hissi kaybı da diğer belirtiler arasındadır.

 

 

Kataraktın Tedavisi Nasıl Olur?

 

Katarakt oluşmaya başladıktan sonra onu önleyecek, ilerlemesini yavaşlatacak herhangi bir ila veya diyet bulunmamıştır. Tek tedavi ameliyattır. Kataraktınız günlük hayatınızı etkiliyor, okuma, araç kullanma gibi aktivitelerinizi kısıtlıyorsa ameliyat için daha fazla beklemeye gerek yoktur. Ameliyatın esas, saydamlığını kaybeden doğal merceğin çıkarılıp yerine yapay göz içi merceğin yerleştirilmesi ve hastanın tekrar iyi görmesini sağlamaktır. İstinye Üniversite Hastanesi’nde, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan FAKO (fakoemülsifikasyon) ameliyatı öncesinde artık Femtosaniye-Lazer yöntemi de kullanılmaktadır. Böylece operasyon kısa sürede güvenli ve dikişsiz olarak gerçekleştirilir. Ayrıca Multifokal ve Torik göz içi lensler ile hastaların hem uzak hem de yakın görüşleri netleştirilebilir. Hastalar ameliyat sonrası bir süre dinlendikten sonra evlerine gönderilirler.

Operasyon öncesi yapılan özel ölçümler sayesinde büyük oranda ameliyat sorası göze 3-4 hafta boyunca kortizonlu ve antibiyotikli damlalar damlatılarak iyileşmesi ve korunması sağlanır.

 

Göz İçi Mercek Uygulamasında Hasta Seçim Kriterleri Nelerdir?

 

Hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerin yapısı uygunsa bu mercekler kullanılmaktadır. Ancak her hastanın gözü bu tip ir ameliyata uygun olmayabilir.

 

Başlıca Seçim Kriterleri:

 

  • Gözlüklerinden kurtulmak isteyen hastalara uygulanabilir.
  • Kişinin mesleği, sosyal aktivite durumu ve okuma alışkanlığı önemlidir.
  • Göze ait patolojiler: kornea distrofisi (gözün ön tabakasında kalıtsal rahatsızlık), sarı nokta hastalığı olanlara bu operasyon uygun olmayabilir.
  • Diabet (şeker) hastalarında ileride yapılması muhtemel olan lazer tedavisini güçleştirebilir.
  • Astigmatizması yüksek olan hastalarda günümüzde hem astigmatizmatı düzelten hem de uzak ve yakın görmeyi sağlayan torik multifokal mercekler önerilmektedir.
  • Ayrıca bu yöntemle yüksek miyopisi, hipermetropisi olanlar veya kornea inceliği nedeniyle refraktif lazer olamayan kişiler de gözlüklerinden kurtulabilir.                       

 

 

KAPAT

Kullanım KoşullarıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus aut consequatur corporis deserunt dolorem doloribus esse explicabo facere, labore mollitia perferendis quae qui sapiente sint tempora ullam, veritatis vero voluptas.
Ab fugit maiores similique! Autem beatae cum dolorum ea fuga, iure labore magni natus necessitatibus pariatur perspiciatis, provident reprehenderit tenetur. Aperiam culpa eligendi illo impedit laborum nam sequi veritatis voluptatem.


Animi architecto commodi debitis dolorem doloribus eius, eligendi error est eveniet fuga itaque magni nesciunt, odio optio tempore temporibus tenetur voluptate voluptatem. Amet aut dicta eos, libero pariatur totam vitae!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae dolorum molestiae officia! Aliquam aspernatur deleniti dignissimos enim expedita iste molestiae odio optio reprehenderit veniam! Incidunt ipsum libero molestias nobis vitae!
Atque debitis doloremque, dolores eum hic incidunt mollitia nam non odio officia reprehenderit tempora vitae voluptatem. A adipisci assumenda ducimus est, et illo, ipsa nostrum porro quaerat quod sint sunt.
Adipisci aperiam assumenda at ea earum eligendi, est exercitationem ipsa modi necessitatibus neque quam quia rem repellendus sapiente tenetur voluptate? Aut consectetur hic ipsam non quia rerum saepe sunt voluptates?


Ab harum illum in nisi quasi quos temporibus ut! Consectetur dolores dolorum, fugiat laboriosam libero maxime modi quaerat quasi! Ab adipisci delectus dolorum eligendi, nisi nobis possimus recusandae similique vitae?
Architecto consequatur laborum recusandae tempora. A accusantium aspernatur atque commodi consectetur consequatur corporis ea enim esse incidunt iste magnam modi natus possimus quis repellat sed sequi sit soluta totam, voluptas.