şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Göz Hastalıkları

İstinye Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğinde çocuk muayenesi, ROP muayenesi, görme ve gözlük muayeneleri ile YAG ve Argon Lazer, şaşılık, katarakt, sarı nokta hastalığı, diyabete bağlı göz problemleri , göz içi ilaç enjeksiyonları, glokom (göz tansiyonu), üveit, göz anjiyosu (PFA), göz tomografisi (OCT)  tanı, tedavi ve cerrahileri gerçekleştirilmektedir

                                                                                       No Touch Lazer

                                                                                   GÖZLÜKLERE ve LENSLERE VEDA
                                                                           GÖZE TEMAS ETMEDEN ve SANİYELER İÇİNDE

Göze değmeden uygulanan No Touch Lazer ile saniyeler içinde ağrısız ve acısız tamamlanabilen miyop, hipermetrop ve astigmatın lazer ile tedavi işlemi İstinye Üniversite Hastanesi’nde.

Detaylı bilgi ve randevu için göz sağlığı ve hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz.

NO TOUCH LAZER – GÖZE DOKUNULMADAN, TEMAS OLMADAN YAPILAN GÖZ LAZER TEDAVİSİ

Uzun zamandır uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde gözünüze “dokunulması” gerekir. TransPRK (No Touch) tekniği adı verilen lazer yöntemi ile yapılan lazer tedavisinde göze cihaz teması olmaz. Hastanın, uzaktaki bir ışık kaynağına saniyeler içinde bakması tedavinin yapılması için yeterlidir.

TransPRK (No Touch) yönteminin diğer lazer tedavi yöntemlerinden farkı nedir?

Klasik tedavi yöntemleri olan LASIK ve intraLASIK (femto-saniye) tekniklerinde, gözdeki kornea dokusu özel bir bıçakla veya lazerle kesilir ve sonra tedavi yapılır.

PRK yönteminde ise gözün ön çeperi alkolle eritilerek kazınır ve sonra tedavi yapılır.

No Touch tedavisinde bunlar yapılmaz, tedavi tek adımda gerçekleşir. Gözden zar kaldırılmaz, göz çizilmez, gözden parça çıkarılmaz. Gözün örtüsü olan epitel alkol ile temizlenmez, epitel kazıması yapılmaz. Bu yöntemde uzaktaki bir ışık kaynağına 50 saniyeden az bir süreyle bakmak yeterli olur.

Bu yöntem hangi hastalara uygulanabilir?

Göz yapısı uygun olan miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. Yani, uzak ve yakın görme sorunu olan hastalar bu tedavi için aday olabilir. Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan olgularda No Touch tedavisi sorunu çözebilecek tek yöntem olabilir.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Tedavi işlemi, sadece anestetik damla damlatılmasıyla yapılır ve uygulama sırasında hasta hiç ağrı duymaz. Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır. Tedaviden sonra gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebilir. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılır. Hasta eve gittikten sonra 36 saat süreyle gözlerde batışma, kızarma, ışıktan rahatsız olma ve televizyondaki küçük yazıları bulanık görme türü yakınmalar gelişir. “Tedaviden sonraki 4. günden itibaren bu yakınmalar azalırken, 15 gün – 30 gün arasında net görme yerine gelir.

.    

MULTİFOKAL GÖZ İÇİ MERCEKLERİ

KATARAKT İLE BOZULAN UZAK VE YAKIN GÖRÜŞE ÇÖZÜM

Gözlerimizde renkli iris tabakasının arkasında görüntüyü retinadaki görme merkezine odaklayan merceğin saydamlığının azalmasına veya kaybolmasına katarakt denir. Katarakt genellikle ileri yaşlarda ortaya çıksa da bebeklikte dahi görülebilir. Şeker Hastalığı,  göz içi iltihaplar, göze gelen darbeler de katarakta sebep olabilir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Merceğin saydamlığı azaldıkça kişide görme şikayetleri artar. Renklerin soluk görülmesi, gözlük numarasının aniden değişmesi kataraktın en bilinen belirtileridir. Parlak ışıkların etrafında halo veya kamaşma, çift görme, derinlik hissi kaybı da diğer belirtiler arasındadır.

Kataraktın Tedavisi Nasıl Olur?

Katarakt oluşmaya başladıktan sonra onu önleyecek, ilerlemesini yavaşlatacak herhangi bir ila veya diyet bulunmamıştır. Tek tedavi ameliyattır. Kataraktınız günlük hayatınızı etkiliyor, okuma, araç kullanma gibi aktivitelerinizi kısıtlıyorsa ameliyat için daha fazla beklemeye gerek yoktur. Ameliyatın esas, saydamlığını kaybeden doğal merceğin çıkarılıp yerine yapay göz içi merceğin yerleştirilmesi ve hastanın tekrar iyi görmesini sağlamaktır. İstinye Üniversite Hastanesi’nde, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan FAKO (fakoemülsifikasyon) ameliyatı öncesinde artık Femtosaniye-Lazer yöntemi de kullanılmaktadır. Böylece operasyon kısa sürede güvenli ve dikişsiz olarak gerçekleştirilir. Ayrıca Multifokal ve Torik göz içi lensler ile hastaların hem uzak hem de yakın görüşleri netleştirilebilir. Hastalar ameliyat sonrası bir süre dinlendikten sonra evlerine gönderilirler.

Operasyon öncesi yapılan özel ölçümler sayesinde büyük oranda ameliyat sorası göze 3-4 hafta boyunca kortizonlu ve antibiyotikli damlalar damlatılarak iyileşmesi ve korunması sağlanır.

Göz İçi Mercek Uygulamasında Hasta Seçim Kriterleri Nelerdir?

Hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerin yapısı uygunsa bu mercekler kullanılmaktadır. Ancak her hastanın gözü bu tip ir ameliyata uygun olmayabilir.

Başlıca Seçim Kriterleri:

Gözlüklerinden kurtulmak isteyen hastalara uygulanabilir.

Kişinin mesleği, sosyal aktivite durumu ve okuma alışkanlığı önemlidir.

Göze ait patolojiler: kornea distrofisi (gözün ön tabakasında kalıtsal rahatsızlık), sarı nokta hastalığı olanlara bu operasyon uygun olmayabilir.

Diabet (şeker) hastalarında ileride yapılması muhtemel olan lazer tedavisini güçleştirebilir.

Astigmatizması yüksek olan hastalarda günümüzde hem astigmatizmatı düzelten hem de uzak ve yakın görmeyi sağlayan torik multifokal mercekler önerilmektedir.

Ayrıca bu yöntemle yüksek miyopisi, hipermetropisi olanlar veya kornea inceliği nedeniyle refraktif lazer olamayan kişiler de gözlüklerinden kurtulabilir.                       

KAPAT

Kullanım Koşulları